ЦЕЛ 2: КРАЙ НА ГЛАДА
Премахване на глада във всичките му форми и навсякъде, постигане на продоволствена сигурност и подобрено хранене и насърчаване на устойчиво селско стопанство.
ГЛОБАЛНИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Гладът е алармен сигнал, изпратен от тялото, когато стомахът е празен и нивото на кръвната захар намалява. Недохранването възниква, когато тялото се адаптира към продължителното отсъствие на храна, губи тегло и функционира по-бавно.
В световен мащаб 795 милиона души остават недохранени, число, което се очаква да се увеличи с допълнителни 2 милиарда до 2050 г. В световен мащаб огромното мнозинство от хората, страдащи от глад, живеят в развиващите се страни, където 12,9 % от населението е недохранено.
Какво означава Цел 2
Гладът е водещата причина за смърт в света. Нашата планета ни е предоставила огромни ресурси, но неравният достъп и неефективното боравене оставя милиони хора недохранени. Ако насърчаваме устойчивото селско стопанство с модерни технологии и системи за справедливо разпределение, можем да поддържаме цялото население на света и да сме сигурни, че никой никога повече няма да страда от глад.
ЗАЩО ОБРАЗОВАНИЕТО Е ВАЖНО ЗА ПОСТИГАНЕТО НА Цел 2
Образованието е от ключово значение за придобиване на необходимите знания за увеличаване на селскостопанското производство и доходите на дребните фермери, особено на жените и коренното население, като същевременно се зачита околната среда, биоразнообразието и ресурсите на всеки регион. Правилните и актуални знания също помагат за предотвратяване на проблеми, потенциално причиняващи глад, като суша, наводнения и други бедствия
ПОДЦЕЛИТЕ
Всеки може да помогне, за да сме сигурни, че постигаме глобалните цели. Използвайте тези седем подцели, за да създадете действия за премахване на бедността във всичките й форми.
Подцел 2.1. УНИВЕРСАЛЕН ДОСТЪП ДО БЕЗОПАСНА И ПИТАТЕЛНА ХРАНА
До 2030 г. да се сложи край на глада и да се осигури достъп на всички хора, по-специално на бедните и хората в уязвимо положение, включително бебета, до безопасна, питателна и достатъчна храна през цялата година.
Подцел 2.2. КРАЙ НА ВСИЧКИ ФОРМИ НА НЕДОХРАНВАНЕ
До 2030 г. да се сложи край на всички форми на недохранване, включително постигане до 2025 г. на международно договорените цели относно забавянето на растежа и изтощението при деца под 5-годишна възраст и да се обърне внимание на хранителните нужди на подрастващите момичета, бременни и кърмещи жени и възрастни хора.
Подцел 2.3. УДВОЯВАНЕ ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА И ДОХОДИТЕ НА МАЛКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ХРАНИ
До 2030 г. удвояване на селскостопанската производителност и доходите на дребните производители на храни, по-специално на жените, местното население, семейните фермери, скотовъдите и рибарите, включително чрез сигурен и равен достъп до земя, други производствени ресурси и суровини, знания, финансови услуги, пазари и възможности за добавяне на стойност и заетост извън селското стопанство.
Подцел 2.4. УСТОЙЧИВО ПРОИЗВОДСТВО НА ХРАНИ И УСТОЙЧИВИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРАКТИКИ
До 2030 г. осигуряване на устойчиви системи за производство на храни и прилагане на устойчиви селскостопански практики, които увеличават производителността и производството, които помагат за поддържането на екосистемите, които укрепват капацитета за адаптиране към изменението на климата, екстремни метеорологични условия, суша, наводнения и други бедствия и които прогресивно подобряват качеството на земята и почвата ..
Подцел 2.5. ПОДДЪРЖАНЕ НА ГЕНЕТИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ В ПРОИЗВОДСТВОТО НА ХРАНИ
До 2020 г. поддържайте генетичното разнообразие на семена, култивирани растения и отглеждани и опитомени животни и свързаните с тях диви видове, включително чрез добре управлявани и диверсифицирани банки за семена и растения на национално, регионално и международно ниво, и насърчавайте достъпа до справедлив и справедлив споделяне на ползите, произтичащи от използването на генетични ресурси и свързаните с тях традиционни знания, съгласно международното споразумение.
Подцел 2.6. ИНВЕСТИЦИИ В СЕЛСКА ИНФРАСТРУКТУРА, СЕЛСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, ТЕХНОЛОГИИ И ГЕННИ БАНКИ
Увеличаване на инвестициите, включително чрез засилено международно сътрудничество, в селска инфраструктура, селскостопански изследвания и услуги за разширяване, технологично развитие и банки за гени на растения и животни, за да се подобри селскостопанският производствен капацитет в развиващите се страни, по-специално най-слабо развитите страни.
Подцел 2.7. ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ТЪРГОВСКИТЕ ОГРАНИЧЕНИЯ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО, НАРУШЕНИЯТА НА ПАЗАРА И ЕКСПОРТНИТЕ СУБСИДИИ
Коригиране и предотвратяване на търговски ограничения и изкривявания на световните селскостопански пазари, включително чрез паралелно премахване на всички форми на субсидии за износ на селскостопански продукти и всички експортни мерки с равностоен ефект, в съответствие с мандата на кръга за развитие от Доха.
Подцел 2.8. ОСИГУРЯВАНЕ НА СТАБИЛНИ ПАЗАРИ ЗА ХРАНИТЕЛНИ СТОКИ И НАВРЕМЕНЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ
Приемане на мерки за гарантиране на правилното функциониране на пазарите на хранителни стоки и техните производни и улесняване на навременния достъп до пазарна информация, включително относно хранителните резерви, за да се помогне за ограничаване на изключителната нестабилност на цените на храните.
КАКВО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ?
За да помогнете за постигането на Цел 2
В личния си живот ....
Намерете благотворителна кауза, свързана с цел 2, която искате да подкрепите. Всяко дарение, голямо или малко, може да промени нещата!
Практикувайте устойчиво потребление. Купувайте местна и сезонна храна. Опитайте се да отглеждате част от собствената си храна.
Не пилейте храна. Замразете пресни продукти и остатъци, ако нямате възможност да ги изядете, преди да са се развалили. Прилагайте традиционното съхранение на храни, напр. сушене и осоляване.
Купувайте продукти с етикет "Изтичащ срок на годност" – много плодове и зеленчуци се изхвърлят, защото техният размер, форма или цвят не са „правилни“. Така оползотворявате храна, която иначе може да отиде на вятъра.
Консумирайте по-малко месо и станете вегетарианец за един ден в седмицата. Индустрията за производство на месо има огромно въздействие върху околната среда.
За да увеличите своето въздействие ....
Насърчавайте устойчивото потребление във вашето училище, университет или работно място.
Насърчавайте климатично-интелигентното земеделие.
Използвайте продуктивно откритите пространства, напр. училищни градини за зеленчуци, а не за цветя.
Бъдете информирани. Споделяйте работата и резултатите с всички около вас.
Активизирайте се в организации и проекти, които се обръщат към вземащите решения в борбата срещу глада на местно и глобално ниво.
НАШИТЕ ОБУЧЕНИЯ
Свързани с Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН
Понятията глад и недохранване
Уязвими към глад и недохранване групи
Първопричини за глада и недохранването
Последиците от глада и недохранването
Физически, емоционални и социокултурни функции на храната.
Глобална храна – внос, износ и ГМО
Институции, свързани с глада и устойчивото земеделие
Концепции и принципи на устойчивото земеделие
Станете изследователи
НАШИТЕ СЪБИТИЯ
Свързани с Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН
ГОТОВИ ЛИ СТЕ ДА ЗАПОЧНЕМ?
ВКЛЮЧЕТЕ СЕ В ПРОГРАМАТА ОЩЕ СЕГА
Защо екологична компетентност? Как ще помогне на членовете на Вашата организация да учат по-добре? Как ще Ви помогне да работите и живеете по-добре? Включете се още сега и при първата ни среща ще отговорим на всички ваши въпроси.
Не отлагайте! До края на август включването на училищата е безплатно, а на бизнес компаниите - с 50% отстъпка.
ГОТОВИ ЛИ СТЕ ДА ЗАПОЧНЕМ?
ВКЛЮЧЕТЕ СЕ В ПРОГРАМАТА ОЩЕ СЕГА
Защо екологична компетентност? Как ще помогне на членовете на Вашата организация да учат по-добре? Как ще Ви помогне да работите и живеете по-добре? Включете се още сега и при първата ни среща ще отговорим на всички ваши въпроси.
Не отлагайте! До края на август включването на училищата е безплатно, а на бизнес компаниите - с 50% отстъпка.
ВСЕ ОЩЕ ИМАТЕ
ВЪПРОСИ?
ПИШЕТЕ НИ СЕГА
Въпросите са чудесен начин да разберем вашите предизвикателства и планове. Изпратете ни ги сега, за да си поговорим в удобно за вас време.
ВСИЧКИ ГЛОБАЛНИ ЦЕЛИ ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ
Те помагат за по-ясно дефиниране на програмите за устойчивост и ангажираност с проблемите около нас: бедност, образование, околна среда, неравенства, устойчиво развитие, градска среда и иновации.
© 2022 All rights reserved.